GOSPODARSTWO SZKÓŁKARSKIE

Borówka amerykańska – smaczna ozdoba w naszych ogrodach

Co raz bardziej popularne owoce borówki są bardzo zdrowe. 250g świeżych owoców to połowa dziennej dawki witaminy C. Barwnik antocyjan to bardzo silny przeciwutleniacz. Borówki odtruwają organizm, poprawiają trawienie i działają antynowotworowo.

W sprzedaży jest ponad 30 odmian, różnych pod względem siły wzrostu, terminu dojrzewania, wielkości i typu owoców. Najczęściej dostępne są 2-3 letnie krzewy w doniczkach - łatwo się przyjmują i dobrze owocują już w następnym roku.

Borówki dorastają do 2-2,5m, wytrzymują do -25C. Kwitną od połowy V do VI, owoce dojrzewają od początku VII do końca IX. Warto sadzić po kilka odmian (od wczesnych do późnych) aby wydłużyć owocowanie (do ponad 2 miesięcy) i znacznie zwiększyć plony (zapylanie). Owoce dojrzewają sukcesywnie i zbieramy je co kilka dni. Z jednego krzewu można zebrać od 3 do 6 kg owoców.

Krzewy borówek (doniczkowane) możemy sadzić przez cały sezon (najlepiej wiosną i jesienią). Warto usunąć wszystkie kwiaty z młodej sadzonki, to roślina lepiej rozbuduje system korzeniowy.

Po wyjęciu z doniczki roślinę sadzimy do dołka głębokiego na ok.30 cm - koniecznie wypełnionego - kwaśnym torfem (pH 3,8-4,8). Rozstawa ok.1m. Dobrze, jeśli bryła korzeniowa wystaje 2-3 cm ponad poziom gruntu (zapobiega to zgorzeli pędów).

Ziemię wokół posadzonych krzewów wysypać korą i dobrze podlać. Borówki podlewać regularnie (płytki system korzeniowy). Nawozić ostrożnie mieszankami do borówek wysokich (uważać by nie przenawozić).

Cięcie: w pierwszych 3 latach (wczesną wiosną) usuwać tylko pędy słabe i chore. Od 4 roku trochę prześwietlić (usunąć kilka starych pędów) by pobudzić owocowanie i zapewnić stałe plony. Borówki najlepiej owocują na 2-3-letnich pędach. W dobrze prowadzonym krzewie powinno być tylko kilka pędów głównych.

Odmiany:

  • Wczesne (od poł. VII): Patriot , Bluetta, Earliblue, Duke, Huron, Sunrise, Spartan, Kaz Pliszka
  • Średnio-wczesne (II poł VII - pocz. VIII): Bluejay, Draper, Toro oraz 'Bluecrop' (najbardziej uniwersalna i popularna, znosi suszę, odporna na choroby, dobrze plonująca)
  • Późne (poł VIII-poł.IX): Aurora, Brigitta, Bluegold, Darrow, Herbert, Liberty, Elliott, Elisabeth.