GOSPODARSTWO SZKÓŁKARSKIE

Choinka w donicy (z korzeniami) - max. do ok 1,5 - 1,8m wysokości.

Najlepiej kupić ją co najmniej tydzień przed świętami.

Nie wstawiamy jej od razu do ciepłego pomieszczenia, gdyż może doznać szoku termicznego. Idealnym miejscem będzie nieogrzewany garaż, chłodna piwnica albo na zewnątrz, lecz w zacisznym miejscu np. przy ścianie domu, gdzie nie wywróci jej wiatr.

W domu pamiętajmy, aby drzewko nie stało zbyt blisko kaloryfera lub kominka.

Idealna temperatura dla choinki w domu - to ok. 20°C. Podlewamy ją najwyżej dwa/trzy razy. Nie może mieć zbyt wiele wody, bo pomyśli że to wiosna i zacznie wypuszczać młode przyrosty. Pod donicę potrzebna będzie podstawka do zbierania nadmiaru wody.

UWAGA! Choinki w doniczce nie trzymamy zbyt długo w domu. Najlepiej kilka dni po Nowym Roku z powrotem wystawić ją na dwór.

Jeśli temperatura za oknem jest bardzo niska (mróz) postępujemy tak, jak poprzednio. Na kilka dni stawiamy przy ścianie budynku i okrywamy np. białą włókniną lub wstawiamy do garażu, czy piwnicy dla zahartowania. Potem możemy już wynieść drzewko na zewnątrz do ogrodu (lub na balkon). Nie zapominamy zimą trochę podlewać, jeśli nie stoi pod gołym niebem.

Na wiosnę (kiedy rozmarznie ziemia) sadzimy ją do gruntu razem z chustą jutową lub zostawiamy w donicy. Większe rośliny (>1m) koniecznie po posadzeniu trzeba zamocować do palika.