GOSPODARSTWO SZKÓŁKARSKIE

Jak sadzić tuje?


1. Zakup. Tuje w doniczkach można zakupić przez cały sezon a kopane (balotowane) - tylko wiosną i jesienią. Choć można je nabyć w każdym centrum ogrodniczym czy szkółce roślin, to warto kupować rośliny w sprawdzonym miejscu.

2. Kiedy można sadzić?
Tuje można sadzić przez cały sezon wegetacyjny – od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni – najlepiej przed przymrozkami.

3. W jakiej rozstawie? Wąskie odmiany na gęsty żywopłot sadzimy co 50-60cm od siebie i tyle samo od ogrodzenia. Odmiany szerokie zwykle wystarczy co 70-80cm.

4. Podłoże. Gleba dla tuj powinna być żyzna i przepuszczalna. Wprawdzie rośliny te mają dużą tolerancję na glebę i rosną praktycznie wszędzie, to jednak słabo na glebach piaszczystych, jałowych i suchych (takie warto wzbogacić gotową mieszanką do iglaków). Nie nadają się też na gleby ciężkie i gliniaste, na których często zalega woda.

5. Jak sadzić tuje: stanowisko raczej słoneczne lub półcień a przy wrażliwszych odmianach osłonięte od wiatru – ma to szczególne znaczenie podczas mroźnych, bezśnieżnych zim - dla odmian o żółtym zabarwieniu.
Przed sadzeniem - trzeba oczyścić teren z chwastów. Nie sadzimy tuj w trawę bo będą konkurować o wodę i składniki pokarmowe zawarte w glebie. Trawę należy usunąć wokół tui w promieniu 50 cm. Przed posadzeniem tuje wyjęte z doniczki warto zanurzyć w wiadrze z wodą na około 5-10 min, aby bryła korzeniowa odpowiednio namokła. Mocno przerośnięte bryły korzeni można rozluźnić.
Następnie wykopujemy dołek (szerszy i głębszy niż bryła korzeniowa). Wypełniamy go żyzną ziemią z domieszką odkwaszonego torfu lub podłoża do iglaków. Można też wykorzystać przekompostowaną ziemię ogrodową. Umieścić roślinę w dołku, osypać glebą i lekko ucisnąć.

6. Podlewanie. Koniecznie trzeba podlać tuje zaraz po posadzeniu, by ziemia wokół roślin osiadła. Ponieważ tuje lubią regularne podlewanie, trzeba o tym pamiętać zwłaszcza przez kilka tygodni po posadzeniu czy podczas letnich upałów (najlepiej rano lub wieczorem). Przy dłuższym żywopłocie najkorzystniej rozłożyć linię kroplującą. Niewielki koszt a duża wygoda i lepsze warunki dla roślin.

7. Dla zabezpieczenia przed zachwaszczeniem - warto okryć glebę agrotkaniną i zasypać warstwą kory sosnowej, żwiru itp. – zapobiegnie to odparowywaniu wody z ziemi oraz kiełkowaniu chwastów.

Stosując te zasady - uzyskamy piękny żywopłot z tui, który szybko się zagęści, stanowiąc osłonę przez zgiełkiem ulicy i oczami sąsiadów.