GOSPODARSTWO SZKÓŁKARSKIE

Porady

Świerk serbski (picea omorica)

Doskonale nadaje się jako bożonarodzeniowa choinka. To jedno z trwalszych drzewek świątecznych.
Gatunek o wyraźnie stożkowym, smukłym i regularnym pokroju. Gałęzie boczne łukowato wygięte.
Igły nie kłujące, z wierzchu zielone od spodu z  białymi paskami, po roztarciu przyjemnie pachną.
Młode szyszki bardzo ozdobne, fioletowo-brązowe.

ŚWIERK KŁUJĄCY – powszechnie znany jako SREBRNY (PICEA PUNGENS F.GLAUCA )

Choinka o stożkowym pokroju. Igły ma dość krótkie, sztywne, grube, stalowo-niebieskie lub zielone, matowe,
po zasuszeniu utrzymują się znacznie dłużej niż u świerka pospolitego.

Zapach jest delikatny, ale wyczuwalny. Oferowana cięta i w pojemniku.

Choinka w donicy (z korzeniami) - max. do ok 1,5 - 1,8m wysokości.

Najlepiej kupić ją co najmniej tydzień przed świętami.

Nie wstawiamy jej od razu do ciepłego pomieszczenia, gdyż może doznać szoku termicznego. Idealnym miejscem będzie nieogrzewany garaż, chłodna piwnica albo na zewnątrz, lecz w zacisznym miejscu np. przy ścianie domu, gdzie nie wywróci jej wiatr.

W domu pamiętajmy, aby drzewko nie stało zbyt blisko kaloryfera lub kominka.

Idealna temperatura dla choinki w domu - to ok. 20°C. Podlewamy ją najwyżej dwa/trzy razy. Nie może mieć zbyt wiele wody, bo pomyśli że to wiosna i zacznie wypuszczać młode przyrosty. Pod donicę potrzebna będzie podstawka do zbierania nadmiaru wody.

UWAGA! Choinki w doniczce nie trzymamy zbyt długo w domu. Najlepiej kilka dni po Nowym Roku z powrotem wystawić ją na dwór.

Jeśli temperatura za oknem jest bardzo niska (mróz) postępujemy tak, jak poprzednio. Na kilka dni stawiamy przy ścianie budynku i okrywamy np. białą włókniną lub wstawiamy do garażu, czy piwnicy dla zahartowania. Potem możemy już wynieść drzewko na zewnątrz do ogrodu (lub na balkon). Nie zapominamy zimą trochę podlewać, jeśli nie stoi pod gołym niebem.

Na wiosnę (kiedy rozmarznie ziemia) sadzimy ją do gruntu razem z chustą jutową lub zostawiamy w donicy. Większe rośliny (>1m) koniecznie po posadzeniu trzeba zamocować do palika.

 

JODŁA KAUKASKA (ABIES NORDMANNIANA)

Piękna choinka o szeroko-stożkowym pokroju.
Igły dość długie, płaskie, miękkie w dotyku, koloru soczystej zieleni, pięknie błyszczące. Zapach jodły jest bardzo delikatny, prawie niewyczuwalny.
W sprzedaży oferowana głównie, jako choinka cięta.
Jodła w mieszkaniu może stać nawet dwa miesiące, a igły nie będą się sypać. Można więc dłużej zatrzymać klimat Świąt w naszym domu.

 

Egzotyczny zakątek w Twoim ogrodzie… Kaktusy ogrodowe – rośliny mało znane i niedoceniane.

Kaktusy w naszym klimacie? – Tak! Opuncje to doskonałe rośliny na skalniaki, rabaty żwirowe lub do pojemników. W odpowiednich warunkach kwitną i owocują.

Są naprawdę łatwe w uprawie. Tolerują suszę, są odporne na choroby i szkodniki. Dobrze komponują się z trawami, jukami i innymi pustynnymi roślinami, wśród skał, kamieni i żwiru.

Stanowisko - im więcej słońca, tym lepiej. Posadzenie przy południowej ścianie budynku stworzy dla nich doskonały mikroklimat. Dobrze rosną w podłożu suchym, zdrenowanym, luźnym, piaszczystym najlepiej ubogim w składniki pokarmowe. Ważne by woda nie zalegała w korzeniach. Glebę najlepiej wyściółkować żwirem.

Sadzimy od kwietnia do sierpnia. Uwaga! Po posadzeniu nie podlewamy. Później lekkie podlewanie kaktusów jest ważne jedynie w okresie wzrostu i zawiązywania pąków kwiatowych (od późnej wiosny do wczesnego lata). Nie podlewać roślin w pełnym słońcu! - najlepiej rano lub wieczorem.

Kluczem do przezimowania jest zapewnienie im suchego podłoża. Generalna zasada to - od jesieni do wiosny - zero podlewania i jak najmniej wody z opadów atmosferycznych. Większość opuncji nie toleruje mrozu w połączeniu z wilgocią.

Wystarczy daszek chroniący przed opadami, a przepuszczający promienie słoneczne. Stawiamy go w październiku, aby rośliny zdążyły odprowadzić z tkanek nadmiar wody (objawem jest pomarszczenie). Wiosną go zdejmujemy.

Pielęgnacja to głównie pielenie i usuwanie zeszłorocznych owoców i części kwiatowych. Nawożenie (w drugiej połowie maja) nawozami mineralnymi - mało azotu, więcej potasu i fosforu, poprawi kwitnienie.

Do uprawy w naszym klimacie polecamy:

Opuntia fragilis, O. utahiensis, O. humifusa, O. polyacantha i jej odmiana botaniczna O. polyacantha var. Camanchica.