GOSPODARSTWO SZKÓŁKARSKIE

Egzotyczny zakątek w Twoim ogrodzie… Kaktusy ogrodowe – rośliny mało znane i niedoceniane.

Kaktusy w naszym klimacie? – Tak! Opuncje to doskonałe rośliny na skalniaki, rabaty żwirowe lub do pojemników. W odpowiednich warunkach kwitną i owocują.

Są naprawdę łatwe w uprawie. Tolerują suszę, są odporne na choroby i szkodniki. Dobrze komponują się z trawami, jukami i innymi pustynnymi roślinami, wśród skał, kamieni i żwiru.

Stanowisko - im więcej słońca, tym lepiej. Posadzenie przy południowej ścianie budynku stworzy dla nich doskonały mikroklimat. Dobrze rosną w podłożu suchym, zdrenowanym, luźnym, piaszczystym najlepiej ubogim w składniki pokarmowe. Ważne by woda nie zalegała w korzeniach. Glebę najlepiej wyściółkować żwirem.

Sadzimy od kwietnia do sierpnia. Uwaga! Po posadzeniu nie podlewamy. Później lekkie podlewanie kaktusów jest ważne jedynie w okresie wzrostu i zawiązywania pąków kwiatowych (od późnej wiosny do wczesnego lata). Nie podlewać roślin w pełnym słońcu! - najlepiej rano lub wieczorem.

Kluczem do przezimowania jest zapewnienie im suchego podłoża. Generalna zasada to - od jesieni do wiosny - zero podlewania i jak najmniej wody z opadów atmosferycznych. Większość opuncji nie toleruje mrozu w połączeniu z wilgocią.

Wystarczy daszek chroniący przed opadami, a przepuszczający promienie słoneczne. Stawiamy go w październiku, aby rośliny zdążyły odprowadzić z tkanek nadmiar wody (objawem jest pomarszczenie). Wiosną go zdejmujemy.

Pielęgnacja to głównie pielenie i usuwanie zeszłorocznych owoców i części kwiatowych. Nawożenie (w drugiej połowie maja) nawozami mineralnymi - mało azotu, więcej potasu i fosforu, poprawi kwitnienie.

Do uprawy w naszym klimacie polecamy:

Opuntia fragilis, O. utahiensis, O. humifusa, O. polyacantha i jej odmiana botaniczna O. polyacantha var. Camanchica.