GOSPODARSTWO SZKÓŁKARSKIE

LILAK, czyli … BEZ - zapach majowego ogrodu.

Lilaki - popularnie - bzy - uprawiamy w ogrodach dla pięknych kwiatów i słodkiego zapachu.

Kolorowe mocno pachnące kwiaty pojawiają się od maja do lipca. W uprawie jest kilkaset odmian, różnych pod względem wielkości krzewu, barwy i kształtu liści oraz kolorów kwiatów – w odcieniach fioletu, przez róż do białego.

Lilaki to krzewy bardzo proste w uprawie - znakomite dla początkujących ogrodników.

Sadzić je najlepiej wiosną lub późną jesienią. Najłatwiejsze w pielęgnacji są lilaki zwyczajne, nieco trudniejsze odmiany szlachetne.

Wszystkie mogą rosnąć na ubogich glebach, odporne na suszę i mróz. Na stanowiskach słonecznych kwitną bujniej, choć dobrze rosną też w półcieniu. Nie wymagają szczególnych zabiegów, poza ścinaniem przekwitłych kwiatostanów i usuwaniem odrostów korzeniowych u niektórych odmian.

Lilaki mogą dorastać do 6-7 metrów wysokości i 5 metrów szerokości. Ich kwiaty, zebrane w wiechy osiągają długość nawet do 30 cm. Są też mniejsze odmiany - do małych ogrodów np. Lilak meyera "Palibin", gęsty i zwarty, dorastający do metra, obficie kwitnący (przyciąga motyle). Często oferowany w formie piennej.

Dla corocznego, obfitego kwitnienia, warto bzy przycinać. Pozwala to zachować ładny, gęsty pokrój i stymuluje wytwarzanie nowych kwiatów. Cięcie lilaków można rozpocząć zaraz po posadzeniu. Pędy należy skrócić o połowę, dzięki czemu rośliny się wzmocnią i zagęszczą. W kolejnych latach tniemy mniej radykalnie i usuwamy przekwitłe kwiatostany (koniecznie tuż po kwitnieniu, bo zawiązują nowe pąki na pędach rocznych). Mocniejsze cięcie można powtarzać co 3-5 lat.

Jeśli nasze lilaki nie kwitną! - może mają za mało światła lub były przycięte zbyt późno po kwitnieniu. Nadmierne nawożenie też może zaszkodzić, bo zbyt silne pobudzenie do budowy dużej masy liści i pędów, hamuje tworzenie kwiatów.

Najlepiej posadzić lilaki w pobliżu tarasu czy okien.

Piękny widok i zapach. Kwitnące krzewy bzów lilaków - to wyjątkowa ozdoba każdego ogrodu.