GOSPODARSTWO SZKÓŁKARSKIE

Jeśli chcemy mieć ogród, kwitnący aż do późnej jesieni? - najlepszym wyborem będą róże.

Z uprawą róż w ogrodzie poradzą sobie wszyscy miłośnicy roślin, pod warunkiem przestrzegania kilku ważnych zasad.

- Krzewy róż można kupić w pojemnikach i te sadzimy się przez cały okres wegetacji lub z tzw. gołym korzeniem, które sadzimy tylko - wiosną i jesienią.

- Najlepiej wybierać nowe odmiany, odporne na choroby i dobrze ukorzenione w pojemnikach.

- Róże lubią słońce – wtedy obficie kwitną! Ale unikajmy miejsc nagrzanych pod murami. Nie należy też sadzić krzewów róż tam, gdzie wcześniej także rosły róże.

- Nie warto sadzić róż w pobliżu wysokich drzew i krzewów, bo będą musiały konkurować o wodę i światło.

- Róże nie lubią przeciągów i nadmiaru wilgoci w glebie. Najlepiej rosną na glebach żyznych i lekkich. Optymalna jest piaszczysto-gliniasta, o odczynie lekko kwaśnym (pH 6-6,5).

- Świeżo posadzonych róż nie należy nawozić! Najpierw muszą się ukorzenić. Później - dwa główne terminy nawożenia to wczesna wiosna i okres kwitnienia (najdalej do lipca).

- Krzewy róż do prawidłowego rozwoju potrzebują systematycznego podlewania. Ale uwaga! Nie wolno zraszać roślin, bo sprzyja to rozwojowi chorób grzybowych. Lepiej podlewać je rzadziej, ale obficie kierując strumień wody na ziemię przy podstawie krzewu.

Osłona na zimę - nasady pędów róż obsypujemy kopczykami z ziemi, kory lub liści. Jeśli mróz uszkodzi nieosłonięte części, wiosną krzewy odrosną z oczek zimujących w kopczyku. Długie pędy można okryć słomianą matą lub agrowłókniną.

Wiosenne cięcie róż pozwala na uzyskanie lepszego kwitnienia i bardziej atrakcyjnego pokroju. Standardowo zabieg przeprowadza się w marcu. Każdy rodzaj róż tniemy inaczej. Wielkokwiatowe i rabatowe przycina się 30-40 cm nad ziemią zostawiając 3-4 żywe oczka. U róż parkowych wystarczy tylko cięcie prześwietlające. W przypadku powtarzania kwitnienia u róż pnących przycina się wierzchołki. Cięcie wykonujemy tak, aby powierzchnia cięcia była skośna, 0,5 cm nad pączkiem.

Kiedy z korzeni krzewów wyrastają pędy dzikiej róży, której używa się jako podkładki do szczepienia - trzeba je wyłamywać u podstawy, żeby nasza odmiana nie zdziczała. Jesienią róż nie należy ciąć, by nie narażać ich na infekcje i przemarznięcie.